W ramach ogólnoeuropejskiej imprezy pt. Noc Muzeów, która miała miejsce w dniach 15-16 maja 2010 roku, Muzeum przygotowało specjalna ekspozycję pt. „Tragiczny koniec Hansa Ulricha Schaffgotscha”.

Wystawa miała na celu przypomnienie 375 rocznicy ścięcia jednego z największych magnatów na Śląsku, właściciela Cieplic, Hansa Ulricha Schaffgotscha, a także przypomnieć dawne bogactwo zbiorów cieplickiego Muzeum, do momentu kiedy rozdzielono i rozproszono zbiory, w 1952 roku, do wielu muzeów i instytucji w Polsce.

Niewielka ekspozycja, na którą składały się: dawne eksponaty z cieplickiego Muzeum, wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, t.j. portret Hansa Ulricha Schaffgotscha z 1620 roku i miecz katowski, którym został ścięty w 1635 roku, a także kopia portretu Hansa Ulricha Schaffgotscha oraz stosowne komentarze i opisy, cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzjących. Dlatego też po prezentacji w Noc Muzeów trwała nadal do 30 czerwca.

Łącznie zwiedziło ją około 5.000 osób.