Get Adobe Flash player

Ostatnie wydarzenia

Koncert ballad rosyjskich i ukraińskich

W dniu 17 października 2020 roku, odbył się koncert ballad rosyjskich i ukraińskich - zaśpiewał Aleksander Evseev

Aleksander Jewsejew- jest laureatem ukraińskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. Ukończył studia na wydziale Sztuki Estradowej w Dniepropietrowsku. Występował na scenach w Kanadzie, Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Od kilku lat mieszka i koncertuje w Polsce. W tym czasie nagrał trzy płyty w języku polskim, rosyjskim i ukraińskim. Śpiewa słynne ballady ukraińskie i rosyjskie, pieśni Bułata Okudżawy oraz pieśni z repertuaru Chóru Aleksandrowa m. in. Modlitwa, Balonik, Matko moja ja wiem, Kalinka, Trojki dwie, Suliko, Katiusza, Bradiaga, Gori gori moja zwiezda i inne....

ballady ros

Koncert "Nie bój się jutra"

W dniu 14 października 2020 r., godz. 19.30 odbył się koncert "Nie bój się jutra"

KASIA JIRUSKA (wokalistka i saksofonistka) oraz WOJTEK MICHALSKI (piosenkarz i gitarzysta) – dwie wspaniałe osobowości muzyczne.

Polska piosenka autorska

Muzyka – Wojciech Michalski

Słowa – Agata Szmigrodzka

Aranżacja piosenek – Wojciech Michalski i Katarzyna Jiruska

Nie bój sie jutra Kasia i Wojtek 14.10

Koncert DUO "Jak Amadeusz"

W dniu 9 października 2020 roku, odbył się kolejny koncert zespołu DUO JAK Amadeusz.

Był to pogodny, kameralny wieczór z muzyką a przyjemna muzyka pozytywnie wpływa na zdrowie, harmonizuje organizm.

Koncert taki daje przyjemność dla serca i pożytek dla zdrowia. 

Urszula Gniewek - violino, Andrzej Gniewek- violino

duo1

Koncert „Życie jest piosenką” Michała Krzosa

W dniu 2 października 2020 r., odbył się koncert Michała Krzosa „Życie jest piosenką”

Michał Krzosa - autor wierszy i piosenek, uczestnik i laureat przeglądów i konkursów piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Wykonuje swoje własne utwory opisujące życie i przemijanie, radość miłości i jej stratę, oraz wędrówkę człowieka w zmiennych kolejach losu.Michał Krzosa - autor wierszy i piosenek, uczestnik i laureat przeglądów i konkursów piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Wykonuje swoje własne utwory opisujące życie i przemijanie, radość miłości i jej stratę, oraz wędrówkę człowieka w zmiennych kolejach losu.Lirycznie i delikatnie, jak i mocno i żywiołowo. W repertuarze znajdują się również zaaranżowane wiersze polskich poetów : J. Tuwima, M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, K. Wierzyńskiego.

2.10.20 M.Krzos

Koncert ballad rosyjskich i ukraińskich

W dniu 26 września 2020 r., o godz. 19.00 odbył się Koncert ballad rosyjskich i ukraińskich - zaśpiewa Aleksander Evseev

Aleksander Jewsejew- jest laureatem ukraińskich i międzynarodowych konkursów wokalnych . Ukończył studia na wydziale Sztuki Estradowej w Dniepropietrowsku.Występował na scenach w Kanadzie,Francji,Niemiec, Rosji i Ukrainy . Od kilku lat mieszka i koncertuje w Polsce. W tym czasie nagrał trzy płyty w języku polskim, rosyjskim i ukraińskim.Śpiewa słynne ballady ukraińskie i rosyjskie, pieśni Bułata Okudżawy oraz pieśni z repertuaru Chóru Aleksandrowa m. in. Modlitwa, Balonik,Matko moja ja wiem,Kalinka,Trojki dwie,Suliko,Katiusza,Bradiaga, Gori gori moja zwiezda i inne....

ballady ros

Koncert "DUO JAK Amadeusz"

W dniu 25 września 2020 r. (piątek), o godz. 20.00 odbył się koncert DUO JAK Amadeusz

Pogodny, kameralny wieczór z muzyką. Przyjemna muzyka pozytywnie wpływa na zdrowie, harmonizuje organizm, daje przyjemność dla serca i pożytek dla zdrowia. 

Urszula Gniewek - violino, Andrzej Gniewek- violino

duo1 duo2

 

                   ●

Promocja książki "Podróżnicy w Górach Olbrzymich"

W dniu 24 września 2020 r., o godz. 18.00, odbyła się promocja książki "Podróżnicy w Górach Olbrzymich", którą prowadził Grzegorz Tomicki.

Książka "Podróżnicy w Górach Olbrzymich" to pionierski zbiór relacji z pierwszej ręki w większości sprzed 150-200 lat. Można przeczytać m.in o tym jak dawniej wyglądały miejsca dziś dobrze znane i bez trudu dostępne. O tym, że Szklarska Poręba była znana nie tylko z huty ale i z produkcji skrzypiec. Zapraszamy miłośników Karkonoszy i Gór Izerskich oraz wszystkich pasjonatów.

Książka do nabycia w Wydawnictwie Wielka Izera https://wielkaizera.com.pl/

ksiazka1 ksiazka2 ksiazka4 ksiazka3 Podróżnicy plakat

                      

Otwarcie wystawy pt.: "Teatry uliczne", fot. Jacek Kardasiewicz

W dniu 17 września 2020 r., o godz.17.00 odbyło się otwarcie wystawy pt.: "Teatry uliczne" fotografie Jacka Kardasiewicza

oraz prelekcja Barbary Markiewicz pt.: "Teatry uliczne jako widowiska zgodne z naturą".

SONY DSC             teatry2 teatry3 teatry4 teatry5

Teatry uliczne jako „widowiska zgodne z naturą”. Streszczenie przy tworzeniu teoretycznej ramy, pozwalającej wydobyć specyfikę teatrów ulicznych, sięgnęłam do koncepcji francuskiego filozofa Jean Jaquesa Rousseau (1712-1778).  Był on wpływowym myślicielem swego czasu, pierwszym poważnym krytykiem oświecenia (modernizmu) i reprezentowanych przez nie wartości, takich jak wiara w postęp czy potęga wiedzy i nauki. Zasadniczym elementem tej krytyki stało się u Rousseau odkrycie „człowieka natury”, dla którego właściwym środowiskiem jest przyroda i  który wraz z rozwojem kultury ulega denaturalizacji.  W ten sposób zróżnicował także Rousseau widowiska, które gromadzą ludzi na „zgodne z naturą” i widowiska  teatralne, wtórne i przez kulturę zniekształcone.  Jak będę chciała pokazać teatry uliczne, podobnie jak pierwotne formy teatralne z Azji (China, Japonia) czy Afryki   zaliczyć można do kategorii „widowisk zgodnych z naturą”.

prof. Barbara Anna Markiewicz  –  ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Nominację na profesora zwyczajnego uzyskała w roku 1998. Wieloletni pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, od 2018 r. jest na emeryturze; wtedy także przeprowadziła się do Jeleniej Góry. Opublikowała około 300 prac naukowych; jej teksty ukazały się także w języku niemieckim, angielski i hebrajskim. Wykładała i wygłaszała odczyty m.in. w Turynie, Bochum, Zurichu, Paryżu, Oksfordzie, Londynie, Jerozolimie, Barcelonie i w Berlinie. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest historia filozofii, dydaktyka filozofii oraz filozofia polityki. Działa w Polskim Towarzystwie Filozoficznym, którego jest wiceprzewodniczącą. Od lat zajmuje się także popularyzacją filozofii wśród młodzieży szkolnej jako Przewodnicząca Komitetu Głównego ogólnopolskiej  Olimpiady Filozoficznej i Przewodnicząca Komitetu Głównego Konkursu Filozoficznego „W drodze ku mądrości”.  ORCID 0002-9267-3389.  

Jacek Kardasiewicz dr inż. – absolwent Politechniki Warszawskiej, na której doktoryzował się w 1988 roku. Od 1989 roku prowadził działalność gospodarczą w dziedzinie informatyki, automatyki i technologii. Jest autorem i współautorem programów wspomagających projektowanie (CAD-CAM), w tym nagradzanych na targach systemów SPTech i ArchiDraw. Zajmował się projektowaniem rozproszonego mikroprocesorowego systemu sterowania IBPL oraz produkcją sterowników i innych urządzeń wchodzących w skład tego systemu. W latach 1970-1977 wyczynowo uprawiał lekkoatletykę – był między innymi mistrzem i rekordzistą polski juniorów. Jego pasją pozazawodową jest fotografia, którą zajmuje się od wielu lat. Uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych, miał także wystawę indywidualną (2019). Jest  Przewodniczącym Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 2018 r. mieszka w Jeleniej Górze.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 r.

W dniu 12 września odbyło sie spotkanie z Panią Zofią Zator w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa pt.: „Cieplice mojego dzieciństwa”

Zofia Zator, córka Kazimierza Pawelskiego, który w 1945 roku w Cieplicach ratował zbiory zrabowane przez Niemców m.in: w Krakowie, Warszawie i innych miastach polskich.

W marcu 1942 roku Kazimierz Pawelski wraz z żoną Marią, za nielegalne przebywanie na terenie Wartheland, został wywieziony do pracy przymusowej. Trafił do Cieplic, do majątku hrabiego Schaffgotscha. Pracował jako ogrodnik pod kierownictwem i opieką, głównego ogrodnika Alfreda Opitza. M.in. dzięki niemu, w 1943 roku, Pawelscy sprowadzili do Cieplic dziesięcioletnią córkę Zosię (Zofia Zator, do dzisiaj mieszka w Cieplicach). Od drugiej połowy 1944 roku K. Pawelski był palaczem w pałacu Schaffgotschów. Był wówczas świadkiem przywożenia i wywożenia skrzyń z dobrami kultury, m.in. zagrabionymi w Polsce, które tu zdeponował niemiecki konserwator Güther Grundmann. Po wyjeździe Schaffgotschów (17 lutego 1945 r.) Pawelski nadal pozostawał w Cieplicach. Był świadkiem zajmowania pałacu przez Armię Czerwoną (po południu 8 maja 1945 roku). Starał się uchronić szczególnie polskie zbiory przed żołnierzami, którzy plądrowali miasto. Obszar Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy był prawdziwym Eldorado, nasyconym ogromną ilością miejscowych jak i zdeponowanych tutaj zabytków.
Zofia Zator jest jedną z nielicznych żyjących do dzisiaj osób, która pamięta te wydarzenia, a także klimat uzdrowiska i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Ma doskonałą pamięć i jest skarbnicą wiedzy na ten temat.

SONY DSC             EDD2 EDD3

                                  

Koncert „Ballady prywatne” Jacka Borowicza

W dniu 11 września 2020 r., odbył się koncert Jacka Borowicza pt.: "Ballady prywatne"

Jacek Borowicz – wrocławski balladzista, twórca tekstów i muzyki, przez wiele lat także lider wrocławskiego zespołu rockowego Przyjaciele Stefana. Tworząc swoje piosenki chętnie sięga po teksty innych autorów np. M. Sieniawskiego i J. Tuwima.Jacek Borowicz – wrocławski balladzista, twórca tekstów i muzyki, przez wiele lat także lider wrocławskiego zespołu rockowego Przyjaciele Stefana. Tworząc swoje piosenki chętnie sięga po teksty innych autorów np. M. Sieniawskiego i J. Tuwima.

borowicz1 borowicz3

54 Karkonoska Giełda Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

W dniach 5-6 września 2020 r., odbyła się kolejna a druga w tym roku Giełda Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich.

Muzeum od 1991 roku organizuje dwa razy w roku Karkonoską Giełdę Minerałów, Skał, Skamieniałości.

Pierwsza edycja miała miejsce w maju, w ramach Wiosny Cieplickiej. Impreza ta jest wpisana do Kalendarza Giełd organizowanych na terenie Polski i od lat ma wyrobioną już renomę.

Uczestniczy w niej zawsze kilkudziesięciu wystawców, przede wszystkim z Dolnego Śląska, choć nie brakuje kolekcjonerów i zbieraczy z Polski i zagranicy.

Prezentowane są przede wszystkim kolekcje i zbiory minerałów, skał i skamieniałości. Najlepsze zaprezentowane obiekty i najciekawsze stoiska są nagradzane nagrodami rzeczowymi.

SONY DSC             354G 154G 454G 554G

                          ●

Banerpoziom Kalendarzgóra

 

Baner poziom Kalendarzdół

Jesli znasz już naszą politykę prywatności i stosowania plików cookies w przeciwnym wypadku przeczytaj.

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych