Udział w imprezach
Imprezy czasowe
NOC MUZEÓW (maj)
Od 2009 roku Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze bierze udział w ogólnoeuropejskiej imprezie pt. "Noc Muzeów". Imprezę tę wymyśili niemieccy muzealnicy w 1997 roku pod nazwą "Długa Noc Muzeów" ("Lange Nacht der Museen"). Po przyjęciu się jej w Europie zmieniła ona nazwę na Noc Muzeów. Polega ona na udostępnianiu muzeów nieodpłatnie w wybranym dniu i w określonych godzinach, przede wszystkim wieczornych i nocnych. Oprócz zwiedzania wystaw, udostępniania magazynów zbiorów, pracowni konserwatorskich przygotowuje się specjalne atrakcje, t.j: koncerty, wykłady, prezentacje multimedialne, spektakle itp. Noc Muzeów daje mozliwość odwiedzenia tych instytucji tym wszystkim, którzy z różnych względów nie mogą tego zrobić w ciągu dnia (praca, inne zajęcia), a także tzw. "nocnym markom" którzy chętnie korzystają z tej formy spędzenia czasu.
●
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA (wrzesień)
Od 1985 roku, z inicjarywy Rady Europy i Unii Europejskiej w Europie organizowana jest coroczna europejska impreza promujaca zabytki pod wspólnym tytułem Europejskie Dni Dziedzictwa. Od 1991 roku, europejskim koordynatorem tej imprezy jest Centro national de Cultura w Lizbonie. Od 1993 roku biorą w niej udział podmioty z Polski. Na Dolnym Śląsku pierwszy raz zorganizowano ją w 2005 roku, w wzięło w niej udział 58 podmiotów z 51 miejscowości. Przez dwa lata koordynatorem tej europejskiej imprezy było Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, a od 2007 roku jest nim Muzeum Etnograficzne, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jest to impreza cykliczna organizowana we wrześniu. Muzeum Przyrodnicze bierze w niej udział od 2011 roku.
●
COROCZNE SPOTKANIA PATRIOTYCZNE Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI (listopad)
Od 2009 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości (ustanowione 23 kwietnia 1937 roku, przywrócone 15 lutego 1989 roku), Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Ooddział w Jeleniej Górze, w dniu 11 listopada organizują otwarte spotkania patriotyczne uświetnione wystepami zespołów muzycznych i wernisażami cyklicznych ekzpozycji fotograficznych pod wspólnym tytułem "Przyroda Kresów". Na wystawę składaja się zdjęcia wykonane przez członków Towarzystwa podczas ich wypraw na Kresy.
Wincenty Pol, Pieśń o ziemi naszej, 1842
TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW LWOWA I KRESÓW POŁUDNIOWO – WSCHODNICH
ODDZIAŁ JELENIOGÓRSKI 58–500 Jelenia Góra ul. Bohaterów Getta 2
Podstawowym zadaniem Towarzystwa jest: pielęgnowanie tradycji kresowych, mówienie prawdy o historii Rzeczypospolitej oraz pomoc Polakom pozostałym na Kresach jak również Kresowiakom mieszkającym w Kraju.
Towarzystwo organizuje: spotkania z prelekcjami, wystawy fotograficzne o przyrodzie i kulturze Kresów, konkursy dla młodzieży z cyklu "Ocalić od zapomnienia", wycieczki objazdowe na Kresy a także pomoc Rodakom na Kresach.
Oddział Jeleniogórski Towarzystwa ściśle współpracuje z Serbami Łużyckimi z Budziszyna, przy organizacji wspólnych przedsięwzięć o charakteche kulturalnym. Należy do niego 150 osób.