W dniu 12 maja 2017 roku w Muzeum Przyrodniczym odbył się wernisaż wystawy "Miejsce pobytu" Związku Polskich Artystów Fotografików.

Otwarciu wystawy, na którą składają się prace kilkunastu fotografów, towarzyszyło spotkanie z artystami.

W potocznym rozumieniu miejsce to obszar lub punkt w przestrzeni określony wymiernymi parametrami liczbowymi i opisowymi. Jednakże wedle geografii humanistycznej prawdziwą istotę miejsca wyznaczają nie tylko jego współrzędne kartograficzne, ale nasz osobisty, emocjonalny do niego stosunek. Tak zdefiniowane miejsca są rodzajem kalki, w której odnajdujemy swoje odbicia; to sytuacje, kiedy widoki świata w szczególny sposób rezonują z naszym wnętrzem, a wykonanie zdjęcia staje się bezwzględnym imperatywem.
Miejsce jest nie tylko tam, gdzie często przebywamy, ale i tam, gdzie jesteśmy przez chwilę, okazjonalnie, a nawet przypadkowo. Efemeryczne, krótkie odczucia, mogą na zawsze pozostać w pamięci, jako szczególne chwile, warte zanotowania. Miejsce może się przejawiać w różnej skali: od abstrakcyjnego, umownego punktu w przestrzeni, aż do wszechogarniającego Kosmosu. Miejsce najczęściej istnieje obiektywnie, ale można je też stworzyć samemu, posługując się wyobraźnią wspartą potrzebą kreowania nowych rzeczywistości.
(Piotr Komorowski, kurator wystawy

DSC08109 800x532DSC08136 800x532DSC08139 800x532DSC08114 800x532DSC08124 800x532