W dniu 9 czerwca 3016 roku w Muzeum Przyrodniczym prelekcję pt. "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry" poprowadził Tomasz Nasiółkowski.

Bangladesz to jedno z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych państw świata. Ten niewielki kraj boryka się z wieloma problemami natury społeczno-ekonomicznej, takimi jak: przeludnienie, głód czy bezrobocie. Dodatkowo rejon Zatoki Bengalskiej często nawiedzany jest przez powodzie i cyklony tropikalne powodujące olbrzymie zniszczenia w środowisku. Mimo wielu kłopotów Bangladesz próbuje wyciągnąć rękę do turystów promując się hasłem "Przyjedź do Bangladeszu zanim ściągną tu miliony". To właśnie tu mamy potężne rzeki: Ganges i Brahmaputrę, które razem tworzą największą powierzchniowo deltę świata, a u ich ujścia do Oceanu Indyjskiego rośnie największy na świecie las namorzynowy, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest również fakt, iż Bangladesz może poszczycić się jedną z najdłuższych i nieprzerwanych na świecie plaż o długości 120 km. Oprócz obiektów naturalnych, interesujący jest dorobek kulturowy Bengalczyków, który został ukształtowany przez wpływy islamu, hinduizmu oraz buddyzmu.

1 800x5322 536x800DSC 1882 800x5323 800x532DSC 1945 800x532

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.