W dniu 6 listopada 2014 roku o Jaskini Optymistycznej opowiadał Tadeusz Rafał Ksiądzyna.

Prezentacja multimedialna

"Jaskinia Optymistyczna" jest to druga lub trzecia pod względem długości jaskinia na świecie, położona na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, które miejsce zajmuje, gdyż konkurujący grotołazi nieustannie odkopują nowe kilometry. Nie bez kozery piszę w tak dużej jednostce miary. Optymistyczna Jaskinia ma bowiem 230 km długości, co czyni ją najdłuższą jaskinią Eurazji oraz najdłuższą gipsową jaskinią świata. Tych, którzy nie wierzą, jakoby pod ziemią mogło być pięknie, zadziwią niezwykłe formy krystaliczne oraz naciekowe. W wyprawie udział wzięli członkowie Jeleniogórskiego Klubu Jaskiniowego oraz Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego, na zaproszenie Lwowskiego Klubu Grotołazów, którzy są opiekunami Jaskini Optymistycznej.

O prelegencie: Tadek Rafał Ksiądzyna, prezes Jeleniogórskiego Klubu Jaskiniowego, taternik jaskiniowy, aktor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, podróżnik. Urodzony nad morzem, od dziecka marzył aby zamieszkać w Jeleniej Górze i pracować w tutejszym teatrze. Zakochany w okolicy powtarza, że każdego dnia można odkrywać tu nieznane jeszcze zakamarki. "Chcę żyć tak aby moim znajomym zrobiło się nudno gdy mnie zabraknie".

alt alt alt

Wstęp wolny.

Prelekcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.