Get Adobe Flash player

Będzie się działo

,, Cieplice dla Niepodległej'', 19.10.2018 r., g. 12:00

W programie:

12:00- występ literacko- muzyczny ( ,,Perfectum’’ ,młodzież z II LO)

12:30 – wykład historyka Justyna Bilskiego z II LO na temat 100-lecia Odzyskania Niepodległości

13:00 – wykład Stanisława Firszta na temat tworzenia prywatnych kolekcji patriotycznych

13:30- otwarcie wystawy ,, Cieplicka kolekcja patriotyczna’’ ( kurator Ivo Łaborewicz)

Organizator: II LO w Jeleniej Górze, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.

Wstęp wolny.

 

Piłsudski

,, Zobaczyć Neapol'', prelekcja w ,, cyklu czwartkowym'', prowadzi- 25.10.2018 r., g. 19:00 Izabela Bolanowska

Zobaczyć Neapol

 

Najbardziej chaotyczne z włoskich miast, owiane złą sławą i mroczne, miasto kontrastów: obok ciasnych, tętniących życiem uliczek - królewskie pałace i zachwycające muzea; ojczyzna pizzy i najlepszej na Półwyspie kawy.

Stąd też blisko do starożytnych Pompejów i Herkulanum, na Capri i Wybrzeże Amalfitańskie.

 

eliton2016 201IMG 4126IMG 4146Napoli-feb2016 341Napoli-feb2016 342

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

Konkurs ,,Znam przyrodę mojego miasta i regionu'' 26.10.2018 r., g.16:00

Wręczenie nagród laureatom konkursu z cyklu ,, Znam przyrodę mojego miasta i regionu’’ oraz wernisaż wystawy pokonkursowej. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze co roku organizuje konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, którego celem jest poznawanie przyrody Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy oraz propagowanie postaw proekologicznych. Tegoroczny tytuł konkursu brzmi ,, Królestwo grzybów’’.

Scan

,, Flamenco, taniec brzucha i polska piosenka,,- pokaz tańca w wykonaniu zespołu HAYAT i śpiew Elwiry Kozak- 29.10.2018 r., g. 19:30

Zapraszamy na bajecznie kolorowe, pełne tańca i śpiewu widowisko. Taniec orientalny (popularnie zwany tańcem brzucha) oraz ogniste flamenco zapewnią Państwu moc niezapomnianych wrażeń, a piosenki śpiewane przez Elwirę Kozak dopełnią uczty od strony wokalnej.

Agata Szmigrodzka od ponad 10 lat uczy w Jeleniej Górze tańca orientalnego i flamenco. Część uczestników jej zajęć przychodzi i odchodzi, jak to w szkole tańca. Ale część – zostaje i przez lata doskonali warsztat taneczny po to, by tworzyć zespół HAYAT. Z tym właśnie zespołem, założonym w 2007 roku, mimo zmieniającego się składu, wciąż występuje Agata Szmigrodzka. Przez dekadę została przygotowana i zaprezentowana niezliczona ilość widowisk i pokazów, tancerki HAYATU występowały na wielu scenach polskich i zagranicznych, a stworzone przez A. Szmigrodzką choreografie wykonuje kolejne już pokolenie tancerek.

Pokaz uświetni Elwira Kozak, utalentowana jeleniogórska wokalistka, która zaśpiewa nieśmiertelne przeboje wielu pokoleń.

2jamonia

 

,,Tradycje kulinarne Karkonoszy ''prelekcja w "cyklu czwartkowym", prowadzi Piotr Gryszel , 08.11.2018r., g. 19.00

Piotr Gryszel – pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przewodnik sudecki, pilot wycieczek, regionalista i krajoznawca. Podczas swych podróży stara się odkrywać nowe smaki. Jak tylko ma czas to eksperymentuje w kuchni. Kiedyś jadł żeby żyć – teraz żyje żeby jeść J.

 

Tradycje kulinarne Karkonoszy to prelekcja mówiąca o tym co jadano w Karkonoszach kiedyś i co gości na karkonoskich stołach obecnie. Kim jest foodie i dlaczego rozczochrana panna młoda jest najlepsza na deser J? Jak przyrządzić krkonošské kyselo i karkonoską brukiew po polsku, czym ugasić pragnienie i gdzie znaleźć regionalne smakołyki? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć autor prelekcji.

 

karkonosze12karkonosze3karkonosze4karkonosze5

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

,,Peru- kraj na antypodach’’, prelekcja w ,, cyklu czwartkowym'', prowadzi Janusz Jachnicki, 15.11.2018 r., godz. 19:00

,,Peru- kraj na antypodach’’
To państwo w Ameryce Południowej, położone nad Oceanem Spokojnym, składające się z trzech malowniczych krain geograficznych - wybrzeża, łańcuchów Andów i Montany, w peruwiańskich dialektach nazywanej również Selvą.

Duże przestrzenie nizinne, wyschnięte suszami, poprzecinane rwącymi rzekami, z których część wpada wprost do morza oraz ciągnące się kilometrami pola uprawne tworzą widok z pewnością wart obejrzenia. 
Peru, ze stolicą Limą, to ciągle kraj dziki i tajemniczy - i właśnie dlatego tak bardzo pociągający. Większość ludności zamieszkuje małe miasteczka położone nad rzekami i zajmuje się rolnictwem i rybołówstwem. Najważniejsze porty to Paracas i Pisco. Najważniejszą arterią komunikacyjną jest kolej transandyjska.

 

Peru kraj_na_antypodach_15.11_1Peru kraj_na_antypodach_15.11_2Peru kraj_na_antypodach_15.11_3Peru kraj_na_antypodach_15.11_4Peru kraj_na_antypodach_15.11_5

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

 

,,Jeszcze dalej niż północ. Wędrówka po nieznanym zakątku Francji''. cz.II, prelekcja w ,,cyklu czwartkowym'', prowadzi Danuta Bunij, 22.11.2018 r., g. 19:00

,, Jeszcze dalej niż północ. Wędrówka po nieznanym zakątku Francji. cz.II

Pikardia - spokojne miejsce w północnej części Francji. Region, w którym praktycznie nie ma turystów. To świetne miejsce dla osób ceniących spokój i ciszę. Pikardia znana jest z tego, że tam właśnie znajdują się największe katedry we Francji. W miasteczku Laon, położonym w tym regionie, jest najwięcej zabytków na metr kwadratowy. Pikardia, jak każdy region we Francji, również ma swój... ser.

Zapraszam na opowieść o zabytkach, katedrach i niezwykłych miejscach pikardyjskiej krainy.

Francja-jeszcze dalej_niż_północ_cz._II_1Francja-jeszcze dalej_niż_północ_cz._II_2Francja-jeszcze dalej_niż_północ_cz._II_3Francja-jeszcze dalej_niż_północ_cz._II_3P6070112

 Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

,,Czechy –Rowerem przez Morawy ''prelekcja w "cyklu czwartkowym", prowadzi Tomasz Jamiołkowski , 29.11.2018r., g. 19.00

Czechy –Rowerem przez Morawy

Gęsta sieć dróg, dróżek, szlaków pieszych i rowerowych oplata Morawy – niezwykle barwną krainę położoną we wschodniej części Czech. Region ten zauroczy każdego, zwłaszcza miłośników pięknych, sielankowych krajobrazów z uroczymi zakątkami, wypełnionych wiekowymi tradycjami i folklorem miasteczek i wiosek, w których po dziś żywa jest kultura ludowa. Czekają tu na nas niezwykle ciekawe zabytki, tajemnicze gotyckie zamki, renesansowe i barokowe świątynie oraz pełne historii miasta jak Mikulov czy Lednice gdzie zobaczymy przepiękny zamek z ogrodami wpisany na listę UNESCO, przepiękne malownicze ścieżki rowerowe brzegiem rzek Morawy i Dyji.Morawy są regionem winiarskim z tradycją sięgającą 937 roku. Uprawę winorośli w Czechach wprowadzili Rzymianie, a jej rozwój zawdzięczamy głównie średniowiecznym klasztorom. Zapraszam na prelekcję

IMG 20180713_172618IMG 20180717_125305IMG 20180719_120912IMG 20180719_133452IMG 20180719_170401

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

 

Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator

Jesli znasz już naszą politykę prywatności i stosowania plików cookies w przeciwnym wypadku przeczytaj.