Get Adobe Flash player

Wystawy czasowe

"Medytacja w kolorach"

"Przedmiotem wystawy są obrazy, które powstały od wiosny 2017 roku. Maluję to, co bardzo lubię: morze, pustynie, góry i … przestrzeń. Nie mogę przestać! Lubię kolory i urzeczywistniam je w kwiatach. Jestem joginem. W ciągu minionych 36 lat spędziłam na medytacjach kilkadziesiąt tysięcy godzin – jest to całkowite wyłączenie się z otoczenia, gdzie umysł nie rozprasza się i nie zatłacza. Jesteś sam… Znikasz. Ten stan odnajduje swoje miejsce na obrazach – nie są zatłoczone, skupiają uwagę na głównym przedmiocie, który chcę zaprezentować. To nie tylko farba w kolorach - to energia, która leczy, wprowadza w odmienne stany świadomości - oddziałuje na widza. Na każdy obraz warto patrzeć w milczeniu przez parę minut – wtedy zaczyna się otwierać. Każdy z nich  to medytacja, bowiem przy malowaniu skupiam się, a w moim przypadku od razu włącza się mechanizm medytacyjny, a zarazem moment skupienia wywołuje eksplozję subtelnej energii - jest źródłem wszystkiego, a obraz staje się jej przekaźnikiem, jak wszystko czego dotknę fizycznie lub telepatycznie".

1. SamadhiDSC01927DSC01928DSC01932DSC01929DSC01926DSC01930

"Natura. Rodzinne Spojrzenie"

"Fotografia to nasza pasja. Lubimy wędrować, podróżować i odkrywać. Jesteśmy rodziną, w której każdy cieszy się prawem do własnego punktu widzenia. A to, że widzimy różnie pokazują nasze fotografie" -  tak mówią o sobie autorzy fotografii.

 DSC01827DSC01826DSC01828DSC01829DSC01833DSC01834

"Rośliny wodne. Inny stan skupienia"

Mróz - zjawisko zwyczajne i powszechne a jednak zdumiewająco piękne. Obrazy lodowe. Obrazy wysublimowane, bo powstały dzięki zjawisku sublimacji. Bo są delikatne i wytworne. Natura jest autorką tych prac, ja jestem jedynie medium, pomocą techniczną. Asystowałam przygotowując papier i farby, podsunęłam w odpowiedniej chwili a ona z zadziwiającą łatwością i szybkością wykonała całą twórczą pracę. Z rozmachem i lekkością , z zegarmistrzowską precyzją komponując zawiłe i wdzięczne wzory. Jak łatwo znalezć takie określenie- natura artystka. Zbyt łatwo, wszystkie takie porównania wydają mi się niestosowne, bo z pozycji człowieka ustawiającego siebie w centrum zjawisk. To pułapka –ograniczam przyrodę do swoich wyobrażeń, na swój sposób personifikując. Bo to nie natura udaje artystę, to artyści usiłują z lepszym lub gorszym skutkiem naśladować naturę. Ja jedynie znalazłam sposób na zatrzymanie  ulotnego stanu „lodowej roślinności”, mogę się cieszyć rysunkiem który nie zniknie  i podzielić się tą radością z innymi. Mogę poczuć pod palcami fakturę „lodowych kwiatów”- nie rozpuszczą się pod wpływem ciepła. Przyglądam się z podziwem jak na płaszczyznie papieru powstają rysunki : rozpasane dżungle, wijące się egzotyczne kwiaty, pióropusze paproci - kiedyś pokuszę się o odnalezienie odpowiedników w przyrodzie ożywionej. Jonathan  Leverkuhn, bohater „ Doktora Faustusa” Tomasza Manna zgłębiał strukturę lodowej roślinności na szybie okiennej zastanawiając się -dlaczego nie trzyma się ona matematycznego porządku geometrycznych wzorów tylko „udaje” roślinność? Czy jest wzorem czy kopią przyrody ożywionej? Stwierdza, że „twórcza natura śni tu i tam równolegle ten sam sen”. Dzisiaj możemy posiłkować się teorią fraktali, matematycznym porządkiem  kształtów samopodobnych. To, że można naukowo wytłumaczyć jakieś zjawisko natury wcale nie powoduje że mniej ono ciekawi i zachwyca, przeciwnie, daje dodatkową przyjemność intelektualną. Richard Dawkins w „Rozplataniu tęczy” opisuje niechęć poetów romantycznych wobec rozwoju nauki. Twierdzili oni, że fakt wytłumaczenia zjawiska tęczy rozszczepieniem światła  odziera owe zjawisko z otoczki romantyzmu, tajemnicy, wiary w cudowność nadprzyrodzoną. Jednak racjonalne wytłumaczenie zjawisk przyrodniczych dostarcza dodatkowego zachwytu nad światem, mechanizmy powstawania zjawisk mogą ciekawić i zachwycać na równi z efektownymi obrazami, dzwiękami, zmysłowym odbieraniem i przeżywaniem świata. Mam nadzieję, że oglądając te obrazy poczują Państwo radość odkrywcy, eksploratora nieznanych terytoriów, pięknych ogrodów i łąk ukrytych w mroznym powietrzu.

114rośliny lodowerośliny lodowe 7szron 3

 

Podkategorie

Stats counter, realtime web analytics, heatmap creator