Lekcje i prelekcje

DZIAŁANIA EDUKACYJNE MUZEUM I ICH TEMATYKA

Zajęcia – skierowane dla dzieci przedszkolnych:

1. Pszczoły i pszczelarstwo (Leszek Kośny)
  2. A wokół wszystko kwitnie (tematyka wiosenna) (Leszek Kośny)
  3. Przygotowanie się owadów do zimy (Leszek Kośny)
  4. Ptaki wiosną (Bożena Gramsz)
  5. Ptaki zimą (Bożena Gramsz)
  6. Wędrówki ptaków (Bożena Gramsz)
  7. Przygotowanie się zwierząt do zimy (Katarzyna Kielijańska) (od marca 2020 r.)
  8. Tropy zwierząt (Katarzyna Kielijańska) (od marca 2020 r.)
  9. Ciekawostki w zbiorach Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze (Stanisław Firszt, Katarzyna Kielijańska)
  10. Co to jest muzeum? (Stanisław Firszt)

Lekcje – skierowane dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych

1. Owady - sprzymierzeńcy i wrogowie człowieka (Leszek Kośny)
  2. Pszczoły i pszczelarstwo (Leszek Kośny)
  3. Entomologia nauka o owadach (Leszek Kośny)
  4. Ptaki wiosną (Bożena Gramsz)
  5. Ptaki zimą (Bożena Gramsz)
  6. Kunszt preparatorski (kl. V-VIII) (Tomasz Sokołowski)
  7. Dzieje Cieplic  (Stanisław Firszt, Katarzyna Kielijańska)
  8. Zabytki Cieplic (Stanisław Firszt, Katarzyna Kielijańska)

Wykłady – skierowane dla szkół średnich i wyższych

1. Owady - sprzymierzeńcy i wrogowie człowieka (Leszek Kośny)
  2. Pszczoły i pszczelarstwo (Leszek Kośny)
  3. Entomologia nauka o owadach (Leszek Kośny)
  4. Ptaki regionu jeleniogórskiego – Sudety, Karkonosze (Bożena Gramsz)
  5. Rośliny chronione regionu jeleniogórskiego (Czesław Narkiewicz)
  6. Różnorodność grzybów na świecie (Czesław Narkiewicz)
  7. Tajemnice grzybów (Czesław Narkiewicz)
  8. Ochrona przyrody w regionie jeleniogórskim (Czesław Narkiewicz)
  9. Zespół Pocysterski w Cieplicach (Grzegorz Tomicki, Katarzyna Kielijańska, Stanisław Firszt)
  10. Początki muzealnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej (Katarzyna Kieiljańska, Stanisław Firszt)
  11. Biblioteka Majoracka i zbiory Schaffgotschów w Cieplicach przed 1945 r. (Grzegorz Tomicki, Stanisław Firszt)
  12. Losy zbiorów muzealnych w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej w latach 1944 – 1952 (Katarzyna Kieiljańska, Stanisław Firszt)
  13. Muzealnictwo w regionie jeleniogórskim po 1945 roku (Stanisław Firszt)
  14. Rola pracowni konserwatorsko-preparatorskiej w nowoczesnym muzeum (Tomasz Sokołowski)
  15. Ciepliccy preparatorzy i ich kunszt (Tomasz Sokołowski, Katarzyna Kielijańska)

Zajęcia, lekcje, wykłady prowadzone są przez muzealników i są one ilustrowane prezentacjami multimedialnymi.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z powyższej oferty proszone są o wcześniejszy kontakt:

ola@muzeum-cieplice.pl lub pod numerem telefonu: 75 75 515 06, w celu uzgodnienia tematyki i terminu zajęć, lekcji lub wykładu.

Prelekcja dla dzieci Prelekcja dla dzieci 2

PRELEKCJE

Od 16 lat Muzeum, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, organizuje stały cykl prelekcji o tematyce przyrodniczo-podróżniczej.

Prelekcje, w tzw. „cyklu czwartkowym”, są organizowane zawsze w czwartki o godz. 19.00, z przerwą wakacyjną.

W ciągu roku jest to 40 prelekcji, powiązanych z prezentacjami multimedialnymi, w których średnio uczestniczy około 40 osób.

Dotyczą one zagadnień związanych z poznawaniem i ochroną przyrody, a także są to relacje z wypraw i podróży oraz prezentacje ciekawych przykładów przyrody ożywionej i nieożywionej z Polski i całego świata.

Prowadzone są przez znanych i wybitnych naukowców, podróżników oraz osoby chcące podzielić się wrażeniami ze swoich wypraw. Dotychczas około 500 prelegentów (w tym znani jeleniogórscy podróżnicy: Janina Peikert, Stanisław Dąbrowski, Kazimierz Pichlak, Rafał Fronia), zaprezentowało około 650 tematów, dla około 25.500 osób.

Prelekcja czwartkowa