Będzie się działo

,,Złoty Trójkąt - w delcie Mekongu", prelekcja w "cyklu czwartkowym", prowadzi Tomasz Jamiołkowski, 28.03.2019r., g. 19.00

Jest takie miejsce, w którym historia splata się z kulturą, wijąc w górę ku niebu cienką wstążką dymu. Ów dym pochodzi z fajki, w której palone jest opium – produkt, który swego czasu rozsławił wspomniany obszar. O jakież to miejsce chodzi? O Złoty Trójkąt, górzysty rejon, w którym spotykają się granice trzech państw: Birmy, Laosu i Tajlandii. Na dodatek kilkadziesiąt kilometrów od tego miejsca jest chińska prowincja Yunnan.

W Złotym Trójkącie definicja kraju nie jest zbyt ścisła, granice między kulturami ulegają zatarciu i nikogo tak naprawdę nie interesuje, jakie obywatelstwo ma wpisane w paszporcie. Życie toczy się wolno, skupiając na niespiesznym funkcjonowaniu koegzystujących ze sobą klanów. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok za rokiem. Mają własne obrządki i wierzenia, własną tożsamość i kulturę.

Jamiołkowski 3Jamiołkowski 4Jamiołkowski 5Jamiołkowski1Jamiołkowski2

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona